dobrze wiedzieć!
wstecz
Lepsza jakość, również żywienia, w szpitalach?
09/18/2023, 09:34
Dawid Chwiałkowski

Wczoraj w Rządowym Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach – „Dobry posiłek w szpitalu”. Jednocześnie został on skierowanych do konsultacji społecznych. Choć trzeba przyznać, iż termin na zgłaszanie uwag jest niebywale krótki, bo do dnia 18 września.


Co zakłada projekt? Przede wszystkim zwiększenie środków na cele żywieniowe. Poza tym jadłospis ma układać dietetyk posiadający odpowiednie uprawnienia i obligatoryjne zatrudniony w placówce. Jadłospis ma być dokładnie opisany i zawierać informacje o rodzaju posiłku, składzie produktów, wartości energetycznej, ilości makroskładników, sposobie obróbki i obecności alergenów.

Co więcej, szpital będzie także zobligowany do publikacji jadłospisu oraz zdjęć co najmniej dwóch posiłków na swojej stronie internetowej.

Zgodnie z założeniami umowy na realizację programu pilotażowego mają zostać zawarte pomiędzy szpitalami a NFZ do 15 października a sam pilotaż trwać do połowy roku 2024.

Treść projektu rozporządzenia dostępna jest pod poniższym adresem:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12376756/katalog/13005298#13005298