dobrze wiedzieć!
wstecz
Onkologicznych badań profilaktycznych coraz więcej
02/07/2024, 13:10
Dawid Chwiałkowski

Choć profilaktyka jest najskuteczniejszym sposobem na „pokonanie” raka, a dostępność i zakres badań profilaktycznych w Polsce cały czas się poszerza, to korzysta z nich nadal zbyt mało osób. Brakuje świadomości, że trzeba się badać, ale często brakuje tego konkretnego kroku, zapisu i pójścia na badanie.

Uczestnicy konferencji „Onkologia – dobrze się kojarzy” podkreślili, że współczesna onkologia to dziedzina pełna nadziei, postępu i sukcesów. Oraz, że czas już odczarować negatywne konotacje związane z rakiem i badaniami profilaktycznymi.

Nie należy zapominać, iż osoby mające w rodzinie historię chorób onkologicznych, mają możliwość wykonania badań genetycznych, które pozwolą określić skalę ryzyka zachorowania. Skierowanie do poradni genetycznej wystawia lekarz rodzinny. Taki pacjent jest wówczas pod stałą opieką zespołu specjalistów.

Jednym z pomysłów na zwiększenie zgłaszalności na badania profilaktyczne jest aktywne wysyłanie „alertów zdrowotnych” podobnych jak znane nam dobrze ostrzeżenia pogodowe. Edukacja zdrowotna od najmłodszych lat w formie lekcji o zdrowiu również mogłaby znacząco podnieść świadomość społeczną i wyrobić nawyk regularnych badań, o takie rozwiązanie postuluje już od 2019 roku Rzecznik Praw Pacjenta.

Więcej o programach profilaktycznych w linku poniżej:

https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne