dobrze wiedzieć!
wstecz
Ważne zmiany w SOR i izbach przyjęć od 26 lutego
03/01/2024, 15:05
Dawid Chwiałkowski

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia 1 lutego wydał zarządzenie dotyczące zakresu świadczeń dostępnych dla pacjentów w szpitalnym oddziale ratunkowym i izbie przyjęć. Usługi medyczne zostały podzielone na siedem kategorii.

W kategorii 0 znajduje się jedno świadczenie, a mianowicie wykonanie segregacji medycznej w SOR, która obejmuje pacjentów, którzy zgłaszają się po pomoc.

Kategoria 1. obejmuje, m. in. poradę lekarską, konsultację, asystę — procedura sprawozdawana w przypadku realizacji porady przez lekarza dyżurnego SOR, opiekę pielęgniarki lub położnej, czy kardiotokografię.

Pacjenci, którzy potrzebują badań obrazowych różnych obszarów ciała, mogą skorzystać z usług zawartych w kategorii 2. Oferta medyczna dostępna w szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć jest także skierowana do osób po kontuzji, lub wypadku.

Personel Szpitalnego Oddziału Ratunkowego angażuje się w pomoc pacjentom w sytuacjach krytycznych, nawet w przypadku konieczności usuwania ciała obcego z tchawicy, kontrolowania obecności przetoki czy wykonywania tomografii komputerowej głowy. Kategoria 3. obejmuje takie procedury, jak np. drenaż ropnia przegrody nosa, gastroskopię.

W kategorii 4. również oferowane są liczne usługi, dostępne dla pacjentów podczas ich wizyty na SOR-ze lub izbie przyjęć. Do badań tomografii komputerowej oraz ultrasonografii, dołącza także rezonans magnetyczny (RM). Pacjenci mają możliwość wykonania między innymi RM głowy, kręgosłupa, oczodołu, mózgu czy klatki piersiowej.

W kategorii 5. pacjenci mają możliwość skorzystania z jednodniowej hospitalizacji w SOR, gdzie ich funkcje życiowe są monitorowane. Dodatkowo, w przypadku konieczności, zapewniany jest transport lotniczy do innego podmiotu leczniczego, obejmujący organizację transportu oraz niezbędne zabezpieczenia. W ramach usług medycznych z kategorii 5 można wyróżnić między innymi: zabiegi diagnostyczne mózgu i opon mózgowych, w tym pomiar i monitorowanie ciśnienia śródczaszkowego, przecięcie osierdzia oraz nacięcie osierdzia.

Natomiast kategoria 6. obejmuje procedury takie, jak: cięcie cesarskie z brakiem życia, obejmujące pośmiertne cięcie cesarskie, czy leczenie wstrząsu niezależnie od jego przyczyny.

Zarządzenie dostępne jest pod poniższym adresem:

https://baw.nfz.gov.pl/NFZ/document/43130/Zarzadzenie-11_2024_DSM